Instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię elektryczną z promieniowania słonecznego dlatego jest źródłem odnawialnej energii. Dzięki stale rosnącej efektywności technologii fotowoltaicznych, ta forma energii odnawialnej staje się coraz bardziej atrakcyjna dla użytkowników indywidualnych jak również instytucjonalnych.
Zastosowanie fotowoltaiki przynosi znaczące korzyści ekonomiczne oraz przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz wykorzystania paliw kopalnych.
Instalację fotowoltaiczną można zamontować na różnych rodzajach powierzchni, na dachu płaskim, skośnym oraz na gruncie. Dzięki odpowiednim konstrukcjom montażowym możliwe jest dostosowanie instalacji fotowoltaicznej do różnych warunków architektonicznych, co pozwala na efektywne wykorzystanie energii słonecznej na różnych rodzajach obiektów.
Montaż dodatkowych elementów takich jak magazyny energii, układy zasilania awaryjnego pozwala w optymalny sposób wykorzystywać wytwarzaną energię i zwiększać korzyści ekonomiczne z zastosowania takiego rozwiązania.
Korzyści z zastosowania fotowoltaiki
- Zmniejszenie opłat za energię elektryczną
- Produkcja energii przez cały rok
- Uniezależnienie się od rosnących cen za energię elektryczną
- Możliwość magazynowania nadwyżek energii lub sprzedawania ich do sieci
- Praktyczna bezobsługowość systemu - niskie koszty eksploatacji
- Trwałość instalacji
- Podniesienie wartości nieruchomości
- Ochrona środowiska naturalnego
Proces realizacji inwestycji
- Analiza techniczna
Określenie zapotrzebowania na energię elektryczną, analiza możliwości technicznych montażu, obliczenie przewidywanej produkcji instalacji fotowoltaicznej - Projekt i oferta
Projekt techniczny instalacji oraz wycena systemu fotowoltaicznego. - Umowa
Podpisanie umowy, rozpoczęcie inwestycji. - Montaż
Fizyczna realizacja umowy, montaż instalacji fotowoltaicznej, uruchomienie, pomiary. - Zgłoszenie instalacji do Operatora
Przygotowanie wymaganych dokumentów, projekt wykonawczy instalacji, zgłoszenie do Operatora w celu odbioru i podłączenia instalacji do sieci.
Ulgi i dofinansowania
W Polsce istnieje wiele programów i form dofinansowania wspierających wykorzystywanie technologii odnawialnych źródeł energii OZE.
Programy te mają na celu rozwój energetyki prosumenckiej a także poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
Najbardziej popularne obecnie programy wsparcia to między innymi:
Szczegółowe informacje dotyczące wymienionych programów wsparcia są dostępne na stronach internetowych.
Wydatki przeznaczone na działania zmniejszające zużycie energii w domach jednorodzinnych kwalifikują się również do ulgi termomodernizacyjnej.
Ulga pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania. Wysokość ulgi termomodernizacyjnej wynosi 53 000 zł.
W ramach świadczonych usług przygotowujemy wymagane dokumenty do wymienionych programów a także wspieramy inwestorów w procesie wyboru najbardziej korzystnych rozwiązań technologicznych i ekonomicznych.
Poza wspomnianymi wyżej programami istnieje wiele programów wsparcia dla inwestycji w OZE na poziomie miast, gmin, regionów.
Również instytucje finansowe aktywie wspierają inwestycje w OZE oferując produkty takie jak preferencyjne pożyczki, kredyty, które są dedykowane na inwestowanie w OZE.
Realizacje
Od roku 2018 zrealizowaliśmy przeszło 550 instalacji fotowoltaicznych głównie w Wielkopolsce.
Łączna moc zainstalowanych instalacji to przeszło 7 MWp a łączna liczba zainstalowanych modułów to przeszło 19 000 sztuk.
Realizujemy instalacje domowe oraz komercyjne od 3 kWp do 1 MWp.
Dużą część obecnie instalowanych systemów fotowoltaicznych wyposażamy w baterie w celu jeszcze lepszego wykorzystania energii produkowanej ze słońca.